ПРОЈЕКТОВАЊЕ

  • Home
  • ПРОЈЕКТОВАЊЕ

ПРОЈЕКТОВАЊЕ

Одељења Завода за пројектовање

Завод за пројектовање састоји се од следећих одељења:

Завод за пројектовање

Основна делатаност Завода за пројековање је: израда техничке, студијске и инвестиционе документације, израда планске и урбанистичке документације, техничка контрола техничке документације, израда документације из области заштите животне средине.

У стручно – техничком погледу, Завод прати научно-техничка достигнућа у области пројектовања са императивом постизања најбољих решења за наше клијенте. Традиција Института за путеве нас обавезује да увек будемо испред свих са стручношћу и иновативношћу.

Одељење за ПУТЕВЕ се бави израдом техничке документације – Генералних пројеката, Идејних решења, Идејних пројеката, Пројеката за грађевинску дозволу, Пројеката за извођење и Пројеката изведеног објекта, за изградњу, реконструкцију и санацију објеката нискоградње.

Израда пројектне документације за изградњу, реконструкцију и санацију, подразумева:

  • Пројектовање путева (IА реда, IБ реда, IIА реда, IIБ реда);
  • Пројектовање аеродрома и хелиoдрома;
  • Пројектовање општинских путева (у насељеном месту и ван насељеног места), улица;
  • (градских саобраћајница I реда, II реда, III реда и некатегорисаних саобраћајница);
  • тргова, паркинга итд.

Одељење за заштиту животне средине

Одељење за заштиту животне средине основано је маја 1994. године у оквиру Завода за пројектовање као резултат препознатог значаја заштите животне средине у путоградњи. То је био визионарски потез, с обзиром да се заштита животне средине у нашој државној управи појављује у виду Министарства за заштиту животне средине 1993. године, док се законска регулатива у овој области формира око деценију касније.

Данас Одељење за заштиту животне средине чини стручни мултидисциплинарни тим који се бави израдом студијске и техничке документације из области еколошког инжењерства. Основна делатност овог одељења је проблематика заштите животне средине кроз израду:

  • Процена утицаја на животну средину (Стратешке процена утицаја на животну средину, Студија процене утицаја на животну средину);
  • Пројеката мера заштите животне средине;
  • Планова и Стратешких процена утицаја на животну средину који се односе на управљање отпадом:
  • Просторно планске и урбанистичке документације:

-Просторни план подручја посебне намене (инфраструктурни коридор, заштићена природна добра, водоакумулације);
-План детаљне регулације;
-Урбанистички пројекат;
-Пројекат парцелације и препарцелације;
-Елаборате геодетског обележавања;

  • Надзор у области животне средине;
  • Консалтинг при изради планске и техничке документације;

Чланови тима свакодневно раде на својој едукацији и усавршавању кроз: специјалистичке студије заштите животне средине на универзитету, семинаре и стручна усавршавања у земљи и иностранству, праћење стручне литературе, учешће на конгресима у земљи и иностранству, радионице, размену искустава са иностраним стручњацима.

Данас смо поносни на професионални потенцијал који поседујемо, инжењери који су своја прва знања стицали у Одељењу за заштиту животне средине Института за путеве позивани су као високостручни кадар у државне институције које се баве управљањем пројектима из ове области. Запослени у одељењу активно учествују у организацији научно стручних скупова са међународним учешћем (Пут и животна срединa, Планска и нормативна заштита простора и животне средине, Локална самоуправа у планирању и уређењу простора и насеља, Конгресу путева Србије итд.),  радили су и на више међународних пројеката из области просторног развоја и заштите животне средине, руководили републичким и општинским Комисијама за стручну контролу планских докумената ангажованих од стране Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Сумирање резултата рада овог одељења у цифрама: више од 25 Претходних анализа утицаја на животну средину, више од 60 Студија о процени утицаја на животну средину, више од 50 Пројеката заштите животне средине, Пројекти конструкција за заштиту од буке, Стратешке карте буке за путној мрежи Србије, више од 20 Извештаја о заштити животне средине (EMP), Пројекти праћења животне средине у путном појасу, Студија истраживања снежних наноса, бројни Елаборати о заштити животне средине, Планови управљања отпадом, техничке контроле пројеката, итд..

Наведени пројекти се односе на све најважније путне правце у Србији, обилазницу Београда, обилазнице многобројних градова у Србији, пројекте рехабилитација путева I и II реда. Кроз израду  Пројеката заштите животне средине пројектовано је преко 10 километра конструкција за заштиту од буке.

Одељење за саобраћај

Одељење за саобраћај послује у оквиру Завода за пројектовање. Одељење се бави израдом свих врста и нивоа пројектне документације, из области саобраћаја и саобраћајне сигнализације; израдом пројектне документације саобраћајне сигнализације и опреме, израдом различитих врста студија (саобраћајних студија, студија изводљивости, претходних студија оправданости и студија оправданости), израдом симулационих модела и симулација саобраћајних токова, економским и финансијским анализама инфраструктурних пројеката, теренским истраживањима, израдом катастра саобраћајне сигнализације и опреме вршењем техничке контроле пројектне документације, као и стручним саветовањем.

Такође, целокупни саобраћајни тим у сарадњи са стручњацима других струка, бави се израдом пројеката и планова у складу са важећим агендама активног планирања транспорта, стратешком проценом и планирањем транспортне путне мреже, односно анализама утицаја и ефектима саобраћаја на околину и услове у саобраћајном току (Traffic Impact Assessment Study).

Одељење за саобраћај својим вишедеценијским искуством успешно је учествовало у изради великог броја пројектно-техничке документације у свим фазама пројекта, од планирања до извођења, најважнијих путних коридора, рехабилитације државних путева, пројеката на унапређењу безбедности саобраћаја, као и техничког регулисања саобраћаја у насељеним местима.

Одељења за пројектовање и испитивање коловозних конструкција

Примарна делатност Одељења за пројектовање и испитивање коловозних конструкција дели се на две подделатности:

  1. Пројектовање коловозних конструкција што у најширем смислу подразумева:
  • Израда Пројеката свих нивоа за коловозне и пратеће конструкције за разне саобраћајне површине, спортске терене и површине посебних и специјалних намена (реконструкције, рехабилитације и нове коловозне конструкције);
  • Израда техничких услова за изградњу коловозних и пратећих конструкција;
  • Оцена стања коловозних конструкција и пратећих елемената и конструкција ;
  • Дефинисање приоритета за поједине класе одржавања и анализа и избор оптималних стратегија одржавања коловозних конструкција и пратећих елемената конструкција;
  • Научно истраживачка делатност у области коловозних конструкција, пројектовања, изградње, испитивања, одржавања, утицаја на безбедност саобраћаја, еколошког утицаја, економског оцењивања и управљања путевима и путним објектима;
  • Израда студија, рецензија, експертиза, техничке контроле, вештачења из области делатности одељења.
  1. Теренско испитивање постојећих коловозних конструкција што подразумева:

Испитивање карактеристика површине (SRT клатно, макротекстура, равност) и структуре коловоза (мерења дефлексија дефлектометром са падајућим теретом HWD, FWD) као и испитивање пратећих елемената и конструкција

Врсте испитивања које врши Одељење за пројектовање и испитивање коловозних конструкција су:

  • Meрeњe дубинe мaкрoтeкстурe пoвршинe кoлoвoзa пoмoћу мeтoдe зaпрeминскe испунe, у складу са SRPS EN 13036-1:2012;
  • Мерење отпорности површине на проклизавање/клизање – Испитивање клатном, у складу са SRPS EN 13036-4:2012;
  • Мерење неправилности површине слојева коловозне конструкције – Испитивање равњачом, у складу са SRPS EN 13036-7:2012;
  • Oдрeђивaњe пoкaзaтeљa пoпрeчнe нeрaвнoсти мeтoдoм пoмoћу лeтвe, у складу са SRPS EN 13036-8: 2012;
  • Мерење дефлексија дефлектометром са падајућим теретом (HWD), у складу са ASTM D4694-09:2020;
  • Одређивање меродавне вредности дефлексије флексибилних коловоза, у складу са SRPS U.E8.018:1981.

Одељење за хидротехничке конструкције

Области пројектовања које се раде у одељењу су:

  • Одводњавање сабраћајница са приказом заштите на изливима (цевни тј. колекторски систем, систем са корубним изливима и каналским вођењем, детаљан приказ излива са елементима заштите);
  • Дренажни системи у оквиру саобраћајница;
  • Регулисање речних корита са детаљима уређења и елементима заштите у циљу спречавања ерозије, испирања терена;
  • Тунелска хидротехника (прихват и евакуација површинских отицаја у тунелу са објектима – сепарационим системима на порталима тунела у сврси заштите, хидрантски систем за потребе спречавања пожара у тунелу са резервоарима у оквиру тунелских портала, дренажни систем);
  • Одводњавање мостова са детаљним приказом канализације на објекту;
  • Заштита мостовских стубова у води;
  • Хидролошке студије у циљу процене протицаја и потребних капацитета објеката (пропуста, мостовских отвора).